Ev Dekorasyon Fikirleri | Bebek Odası

Leave a Comment


Hayatınıza ve evinize gelecek minik misafir için hazırlanacak bebek odası dekorasyonu, bayanların hamilelik döneminde büyük bir heyecanla tasarlanıp, bulunan fikirlerin oluşturulması ile başlar. Bu süreçte öncelikle minik misafirin cinsiyetine göre alışverişler yapılarak eksik eşyalar tamamlanır. Bir yandan da odayı süslemek için farklı aksesuarlar araştırılmaya başlanır.

Bebek odası dekorasyonunda odayı fazla eşya ile doldurmak yerine, bebeğin ihtiyaçlarına uygun ve gerekli olan eşyaları bulundurmaya özen göstermelisiniz. Böylelikle hem anne oda içinde rahat hareket edebilir hem de bebek için gerekli olan oyun alanı sağlanmış olur.

Bebek odasında bebeğin el ve göz koordinasyonunu sağlayacak aksesuarlar da kullanılmalıdır. Asmalı oyuncaklar, yatak üstüne asılan tüller bu anlamda idealdir. Bunun dışında odayı süslerken el işi, organik oyuncak ve aksesuarlar da kullanabilirsiniz.


Bebeğin güvenliği için genellikle anne adaylarına parmaklıklı yatakları öneririm. Hatta açılıp kapanan ya da büyütülebilen yataklar bebeğin büyüme hızını yakalamak için daha ideal olur. Yatağın üstüne cibinlik takabilirsiniz. İkea'da görmüştüm sanırım. Farklı dekorasyon ürünleri ile en sevdiğim mağazalardandır :)

Eğer benim gibi vintage eşyaları seviyorsanız yatağın yanına el yapımı bir sallanan sandalye yaptırabilirsiniz. Yine vintage dekorasyonuna uygun desenli kutular ve ya sandıklarla odaya farklı bir hava katabilirsiniz.


Tabiki bu minik odaya bir de oyuncak köşesi lazım. Henüz oyuncak almamış anne adaylarına organik oyuncaklar almalarını şiddetle tavsiye ederim. Çünkü yapılan her bebek, tasarımcısından izler taşıyor, eşi benzeri yok ve çocukların hayal güçlerini geliştirmelerinde bence harika bir rol oynuyor. Organik oyuncakları internetten sipariş üzerine yaptırabileceğiniz siteler var ya da önceden tasarlanmış ve yapılmış organik oyuncaklardan seçip satın alabilirsiniz.

Oyuncaklardan bahsetmişken sallanan tahta atlar bence çocuklar için düşünülebilecek en tatlı, en güzel oyuncaklar arasında. Hem bir düşünün hangi çocuk sallanmayı sevmez ki? Çok fazla çeşidi olan tahta atları almaya karar verirseniz odanın dekorasyonuna uygun bir model seçmenizi öneririm.

Yeni doğan bebeğin ihtiyaçları da bebek odası dekorasyonu için son derece belirleyicidir. Alt değiştirme ünitesi, bez ve krem gibi bakım ürünlerini içeren malzemeler için güzel bir depolama alanı da işinizi çok kolaylaştıracaktır. Bunun için şimdilik orta boy bir şifonyer yeterli olacaktır. Tabi bebeğiniz biraz büyüdükten sonra çok büyük olmamak kaydıyla eskitme bir dolap ya da istediğiniz zaman rengini ve tasarımını değiştirebileceğiniz ahşap bir dolap alabilirsiniz.


Bunun dışında bebeğinize alınan şirin kıyafetleri dolaba kapatmaktan yana değilseniz size farklı bir şeyler önerebilirim :) Duvardaki bir rafın altına askılık çakıp elbiseleri oraya asabilirsiniz. Çok tatlı bir görüntü elde edeceksiniz.


Odaya perde seçerken de dekorasyonu ortaya çıkaracak renkler kullanmanızı öneririm. Çok koyu renkler odanın ışığını etkileyeceğinden açık renkleri tercih etmelisiniz. Çünkü bebeğinizin temiz havaya ve güneşe ihtiyacı olacak.

Odanın duvarlarını da bebeğinizin ilkleri, resimleri ya da odanın tasarımına uygun vintage tablolarla süsleyebilirsiniz. Tabi çok abartıya kaçmamak kaydıyla :)
Sevgiler,
Mrs.Goksin

0 yorum :

Yorum Gönder