Renkler ve Müzik

Leave a CommentBu gün size bir kaç yıldır notaları öğretmek için müzik dersinde kullandığım bir kitaptan ve bu kitabın çocuklar üzerindeki etkisinden bahsetmek istiyorum.

Günümüzde bir çok sanat dalının birbiriyle etkileşim halinde olduğunu biliyorsunuzdur.

Sanatçılar bizlere daha kapsamlı eserler sunabilmek için bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde farklı sanat dallarını bir araya getirerek eserlerini daha büyük kitlelere ulaştırabiliyorlar. Bu sanat dalları arasında birbirine en çok yakıştırdığım iki sanat dalı var ki bunlar Resim ve Müzik..

Çoğu çocuğun sevdiği bu iki sanat dalı aslında çok yakındır birbirine.

Sanatçıların geçmişten bu güne kadar yaptığı çalışmalarda, her rengin bir sese sahip olduğu ve renkleri bu seslerle harekete geçirme isteğiyle başlayan bu etkileşim, günümüzde de müzik eğitiminde notaları öğretmek için kullanılabiliyor. Böylelikle rengarenk şipşirin notalar ve bu notaları öğrenmeye hevesli bireyler yetişiyor :)

Notaların şekil olarak birbirinin aynısı olması kafa karıştıran bir şey çocuklar için. Ama artık her birinin farklı bir rengi olduğunu biliyorlar ve şarkıları flütle seslendirirken eskisi kadar zorlanmıyorlar.


Her müzik öğretmeni bu kitabı kullanacak diye bir kural yok elbette ama ben faydasını gördüğüm bir şeyin peşini kolay kolay bırakmam :)

Salih Aydoğan'ın yazdığı Renklerle Müzik Eğitimi adlı kitabı merak edenler için kitaptan bir sayfa ekliyorum buraya.Peki siz hem eğlenceli hem de öğretici olan bu kitabı nasıl buldunuz?

Sevgiler,
Mrs.Goksin