Doğubayazıt | İshak Paşa Sarayı

by - Haziran 04, 2022Selam,

Van gezisi dönüşünde aniden güzergah değiştirip gitmeye karar verdiğimiz, Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan İshak Paşa Sarayı’ndan bahsedeceğim bu gün size.Daha kapısından içeriye girer girmez içimizi mistik havası ile dolduran, büyüklüğü ve ihtişamı ile bizi büyüleyen İshak Paşa Sarayı, iyi ki gelmişiz dediğimiz yerlerden biri oldu. 

Dünya’nın ilk kaloriferli binası olarak bilinen İshak Paşa Sarayı’nın içinde toplam 116 tane de oda bulunuyor. 


Odalarının hepsini gezecek vaktimiz olmasa da en çok merak ettiğimiz kısımların çoğunu gezme şansımız oldu. 

Gezerken dikkatimizi çeken önemli detaylardan biri de inşaatının çok uzun yıllar sürmesi sebebiyle sarayın iç ve dış kısımlarında farklı akımların, süslemelerin ve değişik dönemlere ait mimari yapıların bulunmasıydı. 

Sarayın odalarını gezdikçe tarihi iliklerinize kadar hissediyor ve biraz hayal gücüyle o zamanlardaki yaşamı gözünüzün önüne getirebiliyorsunuz. 

Harem odalarının dekorasyonunu ve sarayın kocaman mutfağında bulunan devasa fırında pişirilen yemekleri, avluda bulunan ve bir musluğundan süt, diğer musluğundan su akan çeşmeyi ve daha nicelerini…
                                
        


Sarayda en çok ilgimizi çeken şeylerden biri de ısı ve kalorifer sistemiydi. 

O zamanın şartlarıyla yapılan sıcak su ve soğuk su borularının nasıl bir işleyiş sistemi olduğunu, odalara yer altından döşenen boruları görmeyi çok istiyorduk ama saray restore edildiği için yıllar içinde kalorifer borularının ve ısı sisteminin kalıntıları da kalmamış maalesef.


         


İlgimizi çeken bir diğer şey de önünde kocaman bir penceresi olan tuvaletti. Ne kadar ilginç değil mi?

 
 
                                          
Sarayın mistik yapısı gerçekten harikaydı. Ayrıntılar muhteşemdi.

O zamanın şartlarında böyle bir saray yapılması fikri bile inanılmazken üstünden kocaman bir zaman dilimi geçmesine rağmen İshak Paşa Sarayı’nın tüm ihtişamı ile ayakta durması bence inanılmaz bir şey. 

Yolunuz düşerse mutlaka gidip görmenizi ve tarihe tanıklık etmenizi tavsiye ederim. 
Giriş müze kart ya da varsa öğretmen kimliği ile yapılıyor. 

                                         
Sarayı gezdikten sonra da yolun karşı tarafında tepede bulunan cafede saray manzaralı bir çay ya da kahve içebilirsiniz. Sevgiler,
@mrsgoksin

You May Also Like

0 Comments